All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
CSA Certificates Explosion Proof Electric Actuator For Zone And Division System
| Torque Range: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC |
| Type: | On-off/Modulating |
ATEX/IECEx Certificates Explosion Proof Electric Actuator For Flammable Gas
| Torque Range: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC |
| Type: | On-off/Modulating |
Metal Gear Drive NEMA4/4X Electric Valve Actuator
| Name: | Motorized Quarter Turn Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Feature: | 90° Operation, Middle Position Optional |
Marine Temperature Control Valve ISO5211 Compact Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Torque: | 18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
50/60HZ Butterfly Valve DN600 Electric Valve Actuator
| Name: | Compact Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm |
| Matched: | Butterfly Valve Up To DN600 |
IP67 Quarter Turn Compact Actuator
| Name: | Quarter Turn Compact Actuator |
|---|---|
| Operation: | 1/4 Turn Operation |
| Feature: | Visual Valve Position Indicator |
Weather Proof Modulating 18Nm 160in.Lbs Smart Valve Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
Electric Actuated Butterfly Valve 360° 24v Quarter Turn Actuator
| Standard Torque: | 18Nm To 2500Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 15S To 75S |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
IP67 Handwheel Operating Compact Actuator For Beverage Industry
| Installation Angle: | 360° |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
Blower Air Volume Control 45S 600Nm Compact Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Torque: | 18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |

