All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Small Modulating 90° Turn 442in.Lbs Smart Electric Actuator
| Protection Grade: | IP67 Weatherproof |
|---|---|
| Output Signal: | 4-20mA |
| Motor Power: | 10W To 140W |
CSA DC24V 90° 15S/18Nm Ultra Small Electric Actuator
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC220V |
|---|---|
| Time/Torque: | 15S/18Nm |
| Optional Torque: | 7s/9Nm 60s/18Nm |
CSA AC110V 90° 15S/18Nm Ultra Small Electric Actuator
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC220V |
|---|---|
| Time/Torque: | 15S/18Nm |
| Optional Torque: | 7s/9Nm 60s/18Nm |
Flange CSA RoHs 15S/18Nm Miniature Electric Actuator
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC220V |
|---|---|
| Time/Torque: | 15S/18Nm |
| Optional Torque: | 7s/9Nm 60s/18Nm |
80Nm / 2S 90W Quick Open Electric Actuator
| Power: | AC24V/AC110V/AC220V |
|---|---|
| Standard Torque: | 80Nm/2S ; 160Nm/4S ; 330Nm/8S |
| Type: | On-off |
Explosion Proof ExdIICT4 IP68 Quick Open Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
400Nm DC24V 90°Explosion-proof on-off / modulating electric actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/400Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
3S/15Nm Quick Open Electric Actuator on-off,0-90° adjustable with compact structure
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC220V/AC380V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 3S/15Nm |
| Type: | On-off |
IP68 NEMA 4X Modulating Type Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Input Signal: | 4-20mA/2-10V/1-5V |
AC380V 15W quarter-turn Quick Open Electric Actuator
| Power: | AC380V |
|---|---|
| Standard Time/Torque15Nm: | 25Nm/2S ; 50Nm/4S ; 80Nm/8S |
| Type: | On-off |

