All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
RoHS 3.0 Over Torque Protection Compact Smart Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
CSA IP67 Compact 90° AC24V 200Nm Smart Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
360 Degree DCL-Ex05E Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Input Signal: | 4-20mA/2-10V/1-5V |
Smart Waterproof 400Nm DC24V Fail Safe Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
Power Plant Use Telescopic Flange Butterfly Valve With Electric Actuator
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Super small Compact Series 15S 18Nm / 7S 9Nm / 30S 25Nm Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |
2-Way / 3-Way Clamp Connection Electric Actuated Stainless Steel Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
Waterproof Under DN250 Ball Valve 140W Electric Actuator
| Power: | AC110V/AC220V/AC380V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 48S/1600Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
Waterproof DN125 Ball Valve modulating DCL Compact Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 1.2KG To 20KG |
Compact 3 Way Electric Actuated ISO5211 PVC Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |

