All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Valve Position 90W 30S 400Nm Smart Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
Corrosion Resistant 75S 22125in.Lbs Quarter Turn Electric Actuator
| Input Signal: | 4-20mADC/1-5VDC/2-10VDC |
|---|---|
| Output Signal: | 4-20mADC |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
Modulating Smart Electric Actuator With Dome Indicator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
DCL 110V On Off Quarter Turn Electric Actuator
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
RoHS 3.0 CSA 90° 360° IP67 Compact Smart Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
90° 360° IECEx 30S/100Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Total Weight: | 3kg To 10kg |
90W 45S/600Nm DCL-Ex60 Explosion Proof Electric Actuator
| Name: | Explosion Proof Valve Actuator |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 45S/600Nm |
| Feature: | Motor Power |
Torque Test Control Compact 90° AC110V Smart Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
Vibration Moisture Protected 90W AC24V Smart Electric Actuator
| Input Signal: | 4-20mADC/1-5VDC/2-10VDC |
|---|---|
| Output Signal: | 4-20mADC |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
Compact 90W 400Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Input Signal: | 4-20mADC/1-5VDC/2-10VDC |

