All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 397 Products.
Explosion Proof Electric Actuator IP68 CSA Power-off Reset Modbus
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Output Signal: | 4-20mA |
Electric Actuated Ball Valve DN80~DN100 Vent Valve DN100~DN200
| Name: | Electric Actuated Butterfly Valve |
|---|---|
| Butterfly Valve: | DN50~65 |
| Ball Valve: | DN40 |
Under DN600 Butterfly Valve 2500Nm Marine Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 75S/2500Nm |
|---|---|
| Type: | On-off, Modulating |
| Protection Class: | IP67 |
400Nm Fail Safe Electric Actuator
| Name: | Fail Safe Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Output Signal: | 4-20mADC |
On Off Type 18Nm 2R/Min Multi Turn Electric Actuator
| Name: | Multi Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Or Nonstandard: | Standard |
| Speed: | 2r/min |
400Nm 360° Fail-Safe IP67 return Electric Actuator
| Name: | Fail Safe Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Output Signal: | 4-20mADC |
20mADC ExdⅡCT4//ExdⅢCT130 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 0Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Name: | DC Rotary Electric Actuator |
24VDC Flanged Gate Valve Multi Turn Electric Actuator
| Name: | Multi Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Or Nonstandard: | Standard |
| Speed: | 2r/min |
1/4 Turn 10000 Cycles AC380V Quick Open Electric Actuator
| Name: | Quick Open And Close Electric Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Type: | Fast Speed Actuator |
CE Torque Closed Valve IP67 18Nm Multi Turn Electric Actuator
| Type: | Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 5Nm To 18Nm |
| Standard Speed: | 2r/min |

