All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
DCL Ball Valve 200Nm position feedback Fail Safe Electric Actuator
| Name: | Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Operation: | 1/4 Turn Operation |
100Nm Anti Explosion Electric Actuator
| Name: | Anti Explosion Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Type: | Single Phase Actuator |
Waterproof IP67 200000 Times Smart Electric Actuator
| Installation Angle: | 360° |
|---|---|
| Name: | Smart Electric Actuator |
| Output Signal: | 4-20mA |
1300Nm Modbus-RTU Quarter Turn Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 30S To 75S/100Nm To 2500Nm/885in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |
220VAC Fail Safe Electric Actuator
| Name: | Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Feature: | Thermal Overload Protection |
| Installation Angle: | 360° |
Position Transmitter Dampers 140W 3 Phase Electric Actuator
| Name: | 3 Phase Electric Actuator |
|---|---|
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
| Protection Grade: | IP67 NEMA4/4X |
2500Nm Modulating Electric Actuator
| Name: | Modulating Type Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 400Nm To 2500Nm |
| Standard Time: | 30s To 75s |
SIL3 Explosion Proof Electric Actuator
| NAME: | Anti Explosion Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 20s To 45s |
20mA Smart Electric Actuator
| Product Name: | Adjustable Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
Explosion Proof Electric Actuator IP68 CSA Power-off Reset Modbus
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Output Signal: | 4-20mA |

