All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
6W Multi Turn Electric Actuator
| Type: | Electric Drives Actuator |
|---|---|
| Protection Grade: | IP67 Weather Proof |
| Standard Torque: | 5Nm To 18Nm |
IP67 Compact Ball Valve 10W Quick Open Electric Actuator
| Name: | Quick Open Electric Actuator |
|---|---|
| Type: | Quarter Turn Electric Actuator |
| Standard Time/Torque: | 15Nm/2S 30Nm/5S 15Nm/3S 30Nm/6S |
DC24V Quick Open Electric Actuator
| Name: | Quick Open Electric Actuator |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Torque/Time: | 50Nm/2S 100Nm/4S 200Nm/8S |
ExdⅡB T4 Explosion Proof Electric Actuator
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 30s To 45s |
Refrigeration high moisture and temparature testing 442in.Lbs Smart Electric Actuator
| Protection Grade: | IP67 Waterproof |
|---|---|
| Name: | Smart Electric Actuator |
| Use For: | Cooling System |
EPS Positioner Smart Electric Actuator
| Product Name: | EPS Positioner Equipped Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Temperature Of Media: | Normal Temperature |
| Standard Time: | 20S To 75S |
ExdⅡB T4 Quick Open Electric Actuator
| Name: | Quick Open Electric Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Installation Angle: | 360° |
Watertight Integral Smart Modulating Electric Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
Self Checking NEMA4/4X 2500Nm Smart Electric Actuator
| Product Name: | Self Diagnosis Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Feature: | Automatically Power Off Function |
| Standard Time: | 20S To 75S |
24VDC 400Nm Anti Condensation Electric Actuator
| Name: | DC Rotary Electric Actuator |
|---|---|
| Action Time: | 15S/30S |
| Type: | Quarter Turn Actuator |

