All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Quarter Turn DCL-Ex10 CSA Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
DC Brushless Motor ISO5211 24VDC Smart Electric Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
Over Torque Ball Valve 15W 3 Phase Quarter Turn Electric Actuator
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |
|---|---|
| Name: | Electric Quarter Turn Actuator |
| Use For: | Butterfly Valve, Ball Valve |
Quarter Turn 400Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/400Nm |
| Explosive-proof Grade: | Group C,D T4 Class1, Division 1 |
Modulating Quarter Turn Electric Actuator For Butterfly Valve
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
3D Valve Bracket 1.2Kg SGS Multi Turn Electric Actuator
| Standard Torque: | 5Nm To 18Nm |
|---|---|
| Standard Speed: | 5r/min |
| Turns: | 3r/5r/7r Optional |
DCL-05 220V Quarter Turn Electric Actuator With Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Chemical CSA 30S/100Nm Explosion Proof Actuator
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/100Nm |
| Explosive-proof Grade: | Exd IICT4 |
ExdⅡC T4 Compact IP68 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
200Nm 360 Degree Modulating Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Input Signal: | 4-20mA/2-10V/1-5V |

