All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
ExdⅡC T4 Compact IP68 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
Smallest modulating 60S 18Nm AC220V Quarter Turn Electric Actuator
| Input Signal: | 4-20mA/2-10V/1-5V |
|---|---|
| Output Signal: | 4-20mA |
| Standard Torque: | 15s/18Nm |
DC 24V Brushless Motor Quarter Turn Modulating Electric Actuator Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
Sealing Well Quarter Turn 13W Quick Open Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Time/Torque: | 15Nm/2S 30Nm/5S 15Nm/3S 30Nm/6S |
Dehumidify Heater 50Nm/2S Quick Open Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Torque/Time: | 50Nm/2S 100Nm/4S 200Nm/8S |
ATEX Standard 24VDC Modulating Explosion Proof Electric Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 50~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
Quarter Turn 30S 100Nm 90° CSA Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
18Nm 3r / min DC24V Multi-turn Miniature Electric Actuator
| Power: | DC24V |
|---|---|
| Time/Torque: | 15S/18Nm |
| Turning Angle: | 3r/min |
100Nm Explosion proof electric actuator IP68 ExⅡCT4Gb
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/100Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
12VDC 24VDC Quarter Turn Electric Actuator With DC Brush Motor
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |

