All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Compact Electric Actuated PP-H Ball Valve Double Trunnion
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Modulated Electric Actuated High Vacuum Ball Valve DN50 To DN200
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
WCB Electric Actuated Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
DN15 Electric Actuated Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
1/4 Turn DN500 WCB Wafer Electric Actuated Butterfly Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
High Temperature Modulating Electric Actuated Ball Valve
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Type: | On-off, Modulating |
| Protection Class: | IP67 |
CSA/ATEX/IECEx Certificates Explosion Proof Electric Actuator
| Torque Range: | 20Nm To 3000Nm/177in Lb To 26550in Lb |
|---|---|
| Type: | On-off/Modulating |
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC/380VAC |
CSA/ATEX/IECEx Certificates Explosion Proof Electric Actuator
| Torque Range: | 20Nm To 3000Nm/177in Lb To 26550in Lb |
|---|---|
| Type: | On-off/Modulating |
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC/380VAC |
CSA ATEX Certificates Explosion Proof Electric Actuator
| Torque Range: | 20Nm To 3000Nm/177in Lb To 26550in Lb |
|---|---|
| Type: | On-off/Modulating |
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC/380VAC |
Explosion Proof Electric Actuator AC110V 50Nm 0.24A IP67 IP68 360°
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |

