All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
CSA 90 Degree Turn ExdIICT4 150Nm Explosion Proof Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
100Nm NEMA 4 10000 Times Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
DCL Compact Actuator Swinging Arm IP67(68) Waterproof Modbus-RTU
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Torque: | 18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
DN150 Ball Valve ISO5211 Explosion Proof Actuator
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Installation: | Multi Flange Direct Installation |
Electromagnetic Exd II CT4Gb 400Nm Explosion Proof Valve Actuator
| Protection Grade: | IP68 Waterproof |
|---|---|
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
Weather Proof 360° CSA Quarter Turn Electric Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Certificated: | CSA |
| Installation Angle: | 360° |
Valve Position Feedback Signal IP67 60S Fail Safe Actuator
| Name: | Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
| Standard Time: | 20S To 75S |
Electric Positioning 1.2KG 6W DCL Quarter Turn Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Protection Grade: | IP67 NEMA4/4X |
AC220V Smart Valve Actuator
| Product Name: | Smart Electric Actuator |
|---|---|
| Application: | Industrial Field |
| Feature: | Visual Valve Position Indicator |
Electric Power 18Nm DCL-02 Multi Turn Actuator
| Name: | Multi Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Power: | DC24V |
| Protection Class: | IP67 |

