All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ csa explosion proof electric actuator ] match 135 Products.
CSA 90° DC24V Turn ExdIICT4 150Nm Explosion Proof Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
Weather Proof 360° CSA Quarter Turn Electric Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Certificated: | CSA |
| Installation Angle: | 360° |
Smart Explosion Proof Quarter Turn Actuator For Valve
| Installation Angle: | 360° |
|---|---|
| Motor Power: | 30W/70W |
| Total Weight: | 4.5KG/9.5KG |
On Off Type aluminium alloy CSA IP68 600Nm Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4 |
Adjustable 50Nm 20s Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4, ExdⅢC T130 |
Self Locking Exdiict4 Modulating Explosion Proof Actuator
| Power: | AC110V/AC220V |
|---|---|
| Output Torque: | 400Nm |
| Explosive-proof Grade: | Exd II CT4Gb |
Exd II CT4Gb Explosion Proof 100Nm 30S IP67 Valve Actuator
| Name: | Explosion Proof Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 20s To 45s |
Fail Safe Return Exd II CT4Gb Explosion Proof 200Nm 30S IP68 Valve Actuator
| Name: | Explosion Proof Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 20s To 45s |
Weather Proof Fail-safe return CSA Quarter Turn Electric Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Certificated: | CSA |
| Installation Angle: | 360° |
Heavy Duty Motor Explosion Proof 400Nm 3 Phase Actuator
| Type: | Compact Electric Actuator |
|---|---|
| Name: | 3 Phase Actuator |
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |

