All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ csa explosion proof electric actuator ] match 135 Products.
Compact 90W 400Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Input Signal: | 4-20mADC/1-5VDC/2-10VDC |
Compact 30S 200Nm 4-20mADC Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Input Signal: | 4-20mADC/1-5VDC/2-10VDC |
100Nm NEMA 4 10000 Times Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
110VAC NEMA 4 4X 10000 Times Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAC/220VAC/380VAC/24VDC |
Quarter Turn 30S 100Nm 90° CSA Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
On Off Winery IP68 60S 50Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 100Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 30s |
| Power Supply: | 24VAC/24VDC/110VAV/220VAC |
IP68 Waterproof 600Nm 90W Explosion Proof Valve Actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 45S/600Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
Quarter Turn IP68 1000Ω SIL3 Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4 |
Rugged IP68 1000Ω SIL3 Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIIBT4 |
CSA IP67 DC24V 50Nm 20s Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4, ExdⅢC T130 |

