All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ csa explosion proof electric actuator ] match 135 Products.
UL 90° Turn ExdIICT4 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
90W IP68 Aluminum Alloy Housing Explosion Proof Electric Actuator
| Housing: | Die Cast Aluminum Alloy Housing |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Name: | High Pressure Electric Actuator |
Electromagnetic Exd II CT4Gb 400Nm Explosion Proof Valve Actuator
| Protection Grade: | IP68 Waterproof |
|---|---|
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
50Nm IP68 NEMA 7 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Sealing Grade: | IP68/NEMA4X/NEMA 7 |
NEMA 4X Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 3000Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 110s |
| Sealing Grade: | IP68/NEMA4X/NEMA 7 |
2 Way Bronze DN40 Ball Valve DCL Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Protection Grade: | IP68 NEMA 4X |
UL 90° Turn ExdIICT4 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
ExdIICT4 24VAC 600Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Sealing Grade: | IP68/NEMA4X/NEMA 7 |
ExdⅡB T4 Explosion Proof Electric Actuator
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 30s To 45s |
20mADC ExdⅡCT4//ExdⅢCT130 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 0Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Name: | DC Rotary Electric Actuator |

