All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Resistance Signal Feedback 90° 30s/400Nm 3 Phase Actuator
| Name: | Electric 3 Phase Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
| Feature: | Potentiometer Equipped Actuator |
DN50 Butterfly Valve Motorized 50Nm 3 Phase Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Installation Angle: | 360° |
IP67 DN80 Electric Butterfly Valve Motorized Butterfly Valve With Actuator
| Type: | Electric Butterfly Valve |
|---|---|
| Size: | DN80~100 |
| Operating Pressure: | 1.0MPa |
IP67 Quarter Turn 440VAC Motorized Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Power Supply: | 380VAC/440VAC |
440VAC Motorized 3 Phase Actuator
| Name: | Motorized 3 Phase Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
| Standard Time: | 20S To 75S |
Concentric Soft Seal Resilient Seat CF8 CF8M Electric Butterfly Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
145psi Butterfly Electric Actuator DN40 PVC Control Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Fluorine Lined DN250 SS316L Electric Butterfly Valve
| Name: | Electric Butterfly Valve |
|---|---|
| Feature: | Light Weight And Small Volume |
| Type: | Fluorine Lined Butterfly Valve |
CF3M/CF8M Flanged Explosion Proof Electric Butterfly Valve
| Name: | High Purity Electric Butterfly Valve |
|---|---|
| Use For: | Chemistry / Gas / Food & Beverage |
| Type: | Sanitary Butterfly Valve |
6 Limit Switches 7S 9Nm Quarter Turn Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |

