All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Quarter Turn 4 Inch DN100 Electrically Operated Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Manual 600Nm Ex-proof ISO5211 3 Phase Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
|---|---|
| Name: | 3 Phase Actuator |
| Application: | Power Plant Or Steel Plant |
DCL 2500Nm Butterfly Valve / Damper Motorized Actuator
| Name: | Electric Ventilation Butterfly Valve |
|---|---|
| Top Flange: | ISO 5211 Standard Top Flange |
| Feature: | Low Load With Low Operation Torque |
IP68 DC Rotary Actuator
| Name: | DC Rotary Actuator |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
| Feature: | Very Low Temperature Rise |
24V DC Rotary Actuator
| Name: | Modulating Type DC Rotary Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VDC |
| Type: | Quarter Turn Actuator |
Refrigeration Pipe Used Electric Adjustable Triple Eccentric Butterfly Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Clamp Type 3 Way Motorized Ball Valve DN32 Electrically Operated Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
IP68 Quarter Turn 60% 12V DC Rotary Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |
1.0MPa DN200 Electrically Operated Butterfly Valve Wafer Type
| Type: | Electrically Operated Butterfly Valve |
|---|---|
| Pressure: | 1.0MPa |
| Size: | DN200 |
Explosion Proof IP68 24V DC Modulating Valve Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |

