All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Compact Watertight DC24V IP67 90° 100Nm Rotary Valve Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~400Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
AC220V 600Nm IP68 Explosion Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
Al Alloy DC24V Electric Flanged Butterfly Valve with CSA / CE / UL
| Name: | On-off Electric Butterfly Valve |
|---|---|
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
| Standard Time/Torque: | 20S/50Nm |
IP67 Soft Sealed Quarter Turn Actuator
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 45S/600Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
DC Brushless Motorized 7 Turns IP67 Multi Turn Actuator
| Standard Torque: | 5Nm To 18Nm |
|---|---|
| Standard Speed: | 5r/min |
| Total Weight: | 1.2KG |
Super Small 100MΩ 250VDC 80% Multi Turn Actuator
| Name: | Multi Turn Actuator |
|---|---|
| Standard Speed: | 5r/min |
| Power Supply: | 24VDC |
Double Eccentric DN80 DN125 Electric Flange Butterfly Valve
| Name: | Double Eccentric Electric Butterfly Valve |
|---|---|
| Feature: | High Performance |
| With: | Bi-directional Zero Leakage Seat |
Micro Valve RoHS 2A 2r/Min Multi Turn Actuator
| Name: | Multi Turn Actuator |
|---|---|
| Standard Speed: | 2r/min |
| Turns: | 3r/5r/7r Optional |
Zero Leakage ASME Class 150 DN50 Electric Butterfly Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Durable Die-Cast Aluminum 600Nm IP67 Explosion-Proof Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |

