All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Integral Modulating IP67 90W 45S Compact Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
Passive Contact Switch AC Butterfly Valve 3 Phase Actuator
| Standard Time/Torque: | 20S To 75S/50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 2.5KG To 20KG |
Thermal Overload Protect DCL Modulating 90W Compact Actuator
| Name: | Electric Compact Actuator |
|---|---|
| Type: | Adjustable Dead Space Type |
| Color: | Orange White Or Custom |
Compact 24VDC 100Nm PVC Butterfly Valve Actuator
| Name: | DC Rotary Actuator |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V |
Permanent Lubricated Gear Train 600Nm UL429 Compact Actuator
| Standard Time/Torque: | 30S To 75S/100Nm To 2500Nm/885in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |
Compact Quarter Turn ISO 5211 DC Rotary Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VDC / 12VDC Optional |
Under DN300 120W Electric Butterfly Valve Actuator
| Name: | 120W Electric Butterfly Valve Actuator |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/1000Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
Adjustable Explosion-proof AC DC 200Nm 30S 40W Compact Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
Explosion proof Integral Modulating IP67 90W 45S Compact Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
AC24V IP67 360° 100Nm Water-proof Quarter Turn Actuator
| Feature: | Rugged IP67 Watertight |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Name: | Quarter Turn Actuator |

