All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ exd b t4 explosion proof valve actuator ] match 9 Products.
AC220V 0.67A ExdⅡB T4 Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
ExdⅡB T4 Explosion Proof Electric Actuator
| Name: | Explosion Proof Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 30s To 45s |
20mADC ExdⅡCT4//ExdⅢCT130 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 0Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Name: | DC Rotary Electric Actuator |
ExdⅡB T4 Quick Open Electric Actuator
| Name: | Quick Open Electric Actuator |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Installation Angle: | 360° |
Adjustable 50Nm 20s DC24V 13w Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4, ExdⅢC T130 |
ExdⅡC T4 Compact IP68 Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
2 Way Bronze DN40 Ball Valve DCL Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Protection Grade: | IP68 NEMA 4X |
Adjustable 50Nm 20s Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s |
| Explosion Proof Grade: | ExdIICT4, ExdⅢC T130 |
HVAC 90° Turning 400Nm Explosion Proof Electric Actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/400Nm |
| Explosive-proof Grade: | Group C,D T4 Class1, Division 1 |
1

