All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl explosion proof actuator ] match 145 Products.
CSA Certificates Explosion Proof Electric Actuator For Zone And Division System
| Torque Range: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC |
| Type: | On-off/Modulating |
ATEX/IECEx Certificates Explosion Proof Electric Actuator For Flammable Gas
| Torque Range: | 20Nm To 600Nm |
|---|---|
| Power Supply(±10%): | 24VDC/24VAC/110VAC/220VAC |
| Type: | On-off/Modulating |
Explosion Proof IP68 24V DC Modulating Valve Actuator
| Action Time: | 15S/30S |
|---|---|
| Output Torque: | 0~600Nm |
| Input Signal: | 4-20mADC |
Quarter Turn Explosion Proof 600Nm AC220V Inching Electric Valve Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
90 Degree ExⅡCT4 200Nm Quarter Turn Electric Actuator
| Name: | Explosion Proof Valve Actuator |
|---|---|
| Type: | On-off, Modulating |
| Protection Class: | IP67 |
Explosion Proof ExdIICT4 IP68 Quick Open Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
Multi Flange Mounting DC24V CSA Quarter Turn Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 1.2KG To 20KG |
2500Nm Quarter Turn Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 30S To 75S/100Nm To 2500Nm/885in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |
Permanent Lubricated 380v 500Nm 3 Phase Actuator
| Standard Time/Torque: | 30S To 75S/100Nm To 2500Nm/885in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Total Weight: | 4.5KG To 20KG |
DN15 Electric Actuated Ball Valve
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |

