All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl electric actuator ] match 410 Products.
Subminiature 5R/min 18Nm Multi Turn Actuator
| Standard Torque: | 5Nm To 18Nm |
|---|---|
| Standard Speed: | 5r/min |
| Turns: | 3r/5r/7r Optional |
Subminiature 6W 15S/18Nm Quarter Turn Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |
Explosion Proof 600Nm ExdIIBT4 Electric Valve Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 20s To 45s |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
400Nm Explosion proof valve actuator , on-off / modulating electric actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/400Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
IP68 600Nm 90W Modulating Explosion Proof Valve Actuator
| Power: | AC110V/AC220V |
|---|---|
| Output Torque: | 600Nm |
| Explosive-proof Grade: | Exd II CT4Gb |
IP68 Waterproof 600Nm 90W Explosion Proof Valve Actuator
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 45S/600Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
NEMA 4X Multi Turn Actuator For PVC Diaphragm Valve
| Total Weight: | 1.2KG |
|---|---|
| Power Supply: | 24VDC |
| Motor Power: | 6W To 10W |
IP67 400Nm 24VDC Electric Ball Valve Actuator For Turbo Air Volume Control
| Power: | DC24V/AC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 30S/400Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
IP67 Self Locking 380VAC Butterfly Valve Actuator
| Installation Angle: | 360° |
|---|---|
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
| Ambient Temperature: | -25℃~+55℃ / -13°F~+131°F |
DC24V 30s/100Nm 90 Degree Actuator
| Name: | Electric 3 Phase Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm |
| Feature: | Potentiometer Equipped Actuator |

