All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
Keywords [ dcl anti explosion electric actuator ] match 75 Products.
AC220V 25W 0.30A ExdⅡC T4 Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
Anti-Explosion DCL-Ex10 Series quarter turn actuator 30s/100Nm IP68
| Packaging Details: | carton/pallet |
|---|---|
| Delivery Time: | 7 working days |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
Exd II CT4Gb Explosion Proof Valve Actuator
| Name: | Explosion Proof Fail Safe Electric Actuator |
|---|---|
| Standard Torque: | 50Nm To 600Nm |
| Standard Time: | 20s To 45s |
Adjustable Explosion-proof AC DC 200Nm 30S 40W Compact Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
Potentiometer CE IP67 100Nm Quarter Turn Actuator
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Standard Time: | 20S To 75S |
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC |
200Nm 2~10VDC 40W Modulating Explosion proof valve actuator
| Power: | AC110V/AC220V |
|---|---|
| Output Torque: | 200Nm |
| Explosive-proof Grade: | Exd II CT4Gb |
Modulating ExdⅡCT4 24V Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 100Nm/400Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s |
| Input Signal: | 4-20mA/2-10V/1-5V |
Explosion proof Integral Modulating IP67 90W 45S Compact Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Input Signal: | 4-20mA Or 2-10V / 1-5V Optional |
600Nm 90W Explosion proof valve actuator IP68
| Power: | DC24V/AC110V/AC380V/AC220V |
|---|---|
| Standard Time/Torque: | 45S/600Nm |
| Type: | On-off, Modulating |
30S 200Nm 90° CSA ATEX Quarter Turn Explosion Proof Electric Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |

