All Products
-
Quarter Turn Actuator
-
Multi Turn Actuator
-
Explosion Proof Electric Actuator
-
Smart Electric Actuator
-
Compact Actuator
-
Fail Safe Electric Actuator
-
Electric Butterfly Valve
-
Electric Actuated Ball Valve
-
3 Phase Actuator
-
DC Rotary Actuator
-
PVC Control Valve
-
Actuator Accessories
-
Valve Bracket
-
Quick Open Electric Actuator
-
Midea Group - ChinaDCL has been our partner and supplier for over 6 years. Their electric actuators are used to drive our guide vane of our refrigeration compressors. Our central air conditioners are serviing customers in HVAC all around the world with DCL's products. They continuously provide very reliable products and very ontime service to support us. -
Valve Solution Inc. - USADCL has been our ODM/OEM plant for about ten years. Their products are designed per UL and CSA standard and passed CSA certification. Very few Chinese manufacturers can produce USA's standard electric actuaotrs with such good quality, that is why we choose them as our long term partner. We are expecting DCL can keep innovation. -
WESA Armaturen GmbH - GermanyWith 15 years cooperation with DCL, we are very satified with DCL's products. DCL regards quality first and their employees are very rigorous to products. They always do many experiments and tests to confirm their new designs and upgrade. We are also amazing about their wonderful quality control for the outsourcing parts.
CE CSA UL AC220V Ultra Small Electric Quarter Turn Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |
CSA UL 400Nm Fail-safe return Weather-proof Quarter Turn Electric Actuator
| Product Name: | Quarter Turn Electric Actuator |
|---|---|
| Certificated: | CSA |
| Installation Angle: | 360° |
CSA ISO5211 AC220V 200Nm Self calibrating Smart Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC |
|---|---|
| Motor Power: | 6W To 140W |
| Standard Torque: | 50Nm To 2500Nm/442in.lbs To 22125in.lbs |
AC220V ATEX ISO5211 ExdⅡC T4 Explosion Proof Valve Electric Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
AC220V 25W 0.30A ExdⅡC T4 Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
Ball Valve CE CSA 45S 600Nm Quarter Turn Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
Super Miniature 15S 18Nm Butterfly Valve Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |
AC110V ExdⅡC T4 400Nm 30S Explosion Proof Valve Actuator
| Standard Torque: | 100Nm To 600Nm |
|---|---|
| Standard Time: | 30s To 45s |
| Total Weight: | 5kg To 10kg |
CSA CE 60S 100Nm Quarter 4.5kg DC24V Electric Actuator
| Power Supply: | 24VAC/110VAV/220VAC/380VAC/24VDC |
|---|---|
| Installation Angle: | 360° |
| Standard Time/Torque: | 15S To 75S/18Nm To 2500Nm/160in.lbs To 22125in.lbs |
CSA Super Torque Miniature 15S 18Nm Electric Actuator
| Standard Time/Torque: | 15S/18Nm |
|---|---|
| Optional Time/Torque: | 7S/9Nm 60S/18Nm |
| Total Weight: | 1.2KG |

